معرفی کتاب درباره پیامبر اکرم

 به نقل از سایت تبیان

 

پیشنهادهایی برای مطالعه درباره پیامبر(ص)

 


به مناسبت این ایام گرانقدر، کتاب‌هایی که در رابطه با پیامبر(ص) در سال‌های اخیر به نگارش درآمده و منتشر شده‌اند، در راستای ترویج کتاب و کتابخوانیِ هدفمند معرفی شده است.

 

«آخرین فرستاده»

 

رمان هشت جلدی پیامبر(ص)

رمان زندگی پیامبر اسلام(ص) با عنوان «پیامبر» از مجموعه کتاب‌های «قصه‌های قرآنی» است که به شرح زندگی پیامبر اسلام(ص) اختصاص دارد. شکل کتاب در قالب رمان و گاه قصّه و بعضاً همراه نقد و بررسی است و به حالات، شخصیت و حوادثی که بر پیامبر(ص) گذشته، با اشاره ضمنی یا مستقیم و براساس منابع موثّق و آیه‌های قرآنی پرداخته شده است. کتاب، با هدف آشنا کردن مخاطب با زندگانی پیامبر(ص) و احیای ارزش‌های دینی و مذهبی توسط نقی سلیمانی به رشته تحریر درآمده و تصویرگری آن را رضا مکتبی انجام داده است.

انتشارات به‌نشر این اثر را در هشت مجلد به چاپ خواهد رساند که تاکنون شش مجلد از آن به چاپ رسیده است و مجلد هفتم در آستانه نشر است.

«آخرین فرستاده»

کتاب «آخرین فرستاده» گزیده‌ای از سیره پیامبراکرم(ص) با رویکرد به سه عنصر اساسى حدیث، سیره و کرامات است که به قلم حجت‌الاسلام ابوالفضل هادی‌منش نوشته و توسط انتشارات بهار دل‌ها منتشر شده است. نویسنده در بخشی از مقدمه اثر آورده است: «سیره و سخن پیامبر اکرم(ص) و خاندان پاک ایشان سرمایه فکرى و اعتقادى شیعه است، پیشوایان معصوم(ع) در زندگانى پربرکت خود از این گنجینه ارزشمند پاسدارى کرده و دیگران را به حفظ و صیانت از آن تشویق کرده‌اند. حفظ این آموزه‏ به قدرى نزد معصومان(ع) داراى اهمیت بوده که تعلیم آن را به‏ ویژه در تربیت کودکان سفارش ‏کرده‌اند.»

«شعاعی از نیر اعظم»

 

«شعاعی از نیر اعظم»

کتاب «شعاعی از نیر اعظم»؛ رهیافتی به منظومه فکری رهبر فرزانه انقلاب اسلامی درباره پیامبر گرامی اسلام(ص) از سوی انتشارات سروش منتشر و وارد بازار نشر شده است که با گلچینی از بیانات معظم له، به تحلیل و تبیین زندگی و شخصیت حضرت محمد(ص) می‌پردازد.

این کتاب که در سال 1385 همزمان با سال پیامبر اعظم(ص) به سفارش دفتر حفظ و نشر ارزش‌های آثار مقام معظم رهبری (مۆسسه پژوهشی- آموزشی انقلاب اسلامی) توسط گروهی از محققان و پژوهشگران حوزه علمیه قم تهیه و تدوین شد، نمونه‌ای از بهترین کتاب‌هایی است که با گردآوری علمی و محققانه بیانات معظم له، به مسائلی چون ویژگی‌های رسول اکرم (ص) و عصر بعثت، ماجرا و حقیقت بعثت پیامبر، وقایع خاص در تاریخ پیامبر اکرم(ص)، نقش اهل بیت(ع) در نهضت نبوی، انواع تعامل با پیامبر(ص)، وظایف مسلمانان نسبت به پیامبر و آموزه‌های ایشان، رویدادنگاری دوران پیامبری حضرت محمد(ص) و پایه‌گذاری تمدن اسلامی پرداخته است.

گستردگی اطلاعات این کتاب تا اندازه‌ای است که می‌توان گفت؛ سرفصل‌ها و اشاره‌های ارزشمند درباره هر چه که انسان معاصر بخواهد درباره پیامبر گرامی اسلام بداند، در آن یافت می‌شود. همچنین از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این کتاب در کنار جمع‌آوری جامع و طبقه‌بندی دقیق بیانات رهبر انقلاب، با هدف تکمیل مطالب هر محور، آثار و فرمایش‌های امام خمینی (ره) درباره پیامبر اکرم(ص) و نوع گرایش برترین نویسندگان جهان اسلام در خصوص پیامبر و آثارشان مورد بررسی قرار گرفته و در قالب پاورقی به مجموعه افزوده شده است.

این اثر در 420 صفحه با قیمت 200 هزار ریال همزمان با عید بزرگ مبعث، توسط انتشارات سروش برای هفتمین بار در سال جاری منتشر و به علاقه‌مندان و پژوهشگران عرضه شده است.

«پیامبر(ص) قصه می‌گوید»

کتاب «پیامبر(ص) قصه می‌گوید» نوشته غلامرضا حیدری‌ابهری، که در قالب 40 حکایت به روایتگری آن پرداخته است توسط انتشارات قدیانی منتشر شد. این حکایات از زبان پیامبراسلام(ص) بیان شده که بسیار خواندنی است و تأمل در آن سبب گشایش پرتو جدیدی از شناخت دنیای پیرامون بر افق اندیشه نوجوانان است.

نویسنده این اثر پیش از این با مجموعه دیگری به نام «92 درس سازنده از زندگی پیامبر(ص)» ارتباط خوب و تأثیرگذاری با دنیای نوجوانان برقرار کرد. وی در کتاب یادشده نوجوانان را با جزئیات زندگی پیامبر(ص)، از قبیل اهمیت به بهداشت و نظافت، شوخی کردن، غذا خوردن، چگونگی ارتباط با بچه‌ها و ... آشنا کرده است و این بار کتابی را تهیه و تنظیم کرده که به اندیشه حضرت محمد(ص) به گونه‌ای دیگر می‌نگرد.

در روایت‌هایی با نام‌های «لقمه نجات‌بخش» و «آیا مرا می‌شناسی؟» از ثواب و برکت کار خیر نکاتی را مطرح کرده و پس از آن در حکایتی با عنوان «ارزش دعا» از برکات دعا سخن به میان می‌آورد و همه این ارزش‌ها را با داستان و روایت بیان می‌کند و برای تحلیل و تفسیر آنها در برخی موارد از احادیث بهره می‌برد. برای نمونه در قسمتی از کتاب، حدیثی با این مضمون آمده «شاد کردن همه خوب است و شادکردن بچه‌ها ثوابش از همه بیشتر است».

واحد کودک و نوجوان مۆسسه انتشارات قدیانی، کتاب « پیامبر قصه می‌گوید» نوشته غلامرضا حیدری‌ابهری را در 48 صفحه و 2200  نسخه به قیمت 2200 تومان در سال جاری روانه بازار کتاب کرده است.

حجت‌الاسلام ابوالفضل هادی‌منش: «سیره و سخن پیامبر اکرم(ص) و خاندان پاک ایشان سرمایه فکرى و اعتقادى شیعه است، پیشوایان معصوم(ع) در زندگانى پربرکت خود از این گنجینه ارزشمند پاسدارى کرده و دیگران را به حفظ و صیانت از آن تشویق کرده‌اند. حفظ این آموزه‏ به قدرى نزد معصومان(ع) داراى اهمیت بوده که تعلیم آن را به‏ ویژه در تربیت کودکان سفارش ‏کرده‌اند.»
«درس‌های پیامبر اعظم (ص)»

 

«درس‌های پیامبر اعظم (ص)»

کتاب «درس‌های پیامبر اعظم (ص)» گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره شخصیت، ویژگی‌ها و بعثت نبی مکرم اسلام(ص) است که از میان بیانات معظم‌له از خرداد 1368 تا شهریور 1391 منتشر شده است.

از میان مطالب مرتبط با زندگی و شخصیت آن حضرت، درس‌های زندگی و بعثت پیامبر(ص) که مورد نیاز همه انسان‌ها و جوامع انسانی در طول تاریخ و به‌ویژه دوران معاصر است، یکی از ویژگی‌های این اثر را شامل می‌شود و مخاطب بیانات معظم‌له، عمدتاً نخبگان، روشنفکران و زمامداران کشورهای اسلامی هستند و انتخاب به ترتیب تاریخ ارائه شده است.

«سیرت جاودانه»

کتاب «سیرت جاودانه»، ترجمه و تلخیص کتاب «الصحیح من سیره النبی الاعظم (ص)» است که توسط سید جعفر مرتضی عاملی است که توسط محمد سپهری در دو جلد به فارسی برگردانده شده است. این کتاب علاوه بر تبیین سیره و زندگانی رسول خدا(ص) به مثابه یک منبع ارزشمند معرفت‌شناختی است که مسلمانان می‌توانند همه اعمال، رفتار و گفتار خود را از آن الگوبرداری کنند، به نقد و ارزیابی عالمانه حدیث در حوزه و تاریخ و سیره می‌پردازد.

نویسنده دانشمند این کتاب که آثار قابل تقدیر دیگری نیز در همین حوزه دارد بی‌تردید کتاب خود را به جهاتی کامل‌ترین و مفصل‌ترین پژوهش در قلم و ارزیابی حدیث قرار داده است. «الصحیح» از سوی محافل علمی مورد توجه اندیشمندان حوزه و دانشگاه قرار گرفته و جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را در این بخش به خود اختصاص داده است. نویسنده علاوه بر سبک ویژه در سیره‌نگاری که بر آموزه‌های کلامی و نقد و ارزیابی حدیث در حوزه تاریخ مبتنی است در این زمینه اصول و مبانی راهبردی نوینی به خواننده ارائه می‌دهد، دیدگاه‌های ابتکاری ارزشمندی در شماری از حوادث و وقایع مهم و سرنوشت‌ساز تاریخ اسلام دارد.

آثار دیگری که می‌توان در این راستا معرفی کرد، کتاب‌هایی شامل «سرزمین نور»، نوشته محمد رضا سرشار، «سیمای پیامبر اعظم در آینه نهج‌البلاغه» اثر آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، «تاریخ اسلام» نوشته مهدی پیشوایی، «راز بزرگ رسالت» اثر آیت‌الله جعفر سبحانی‌تبریزی، «تاریخ سیاسی پیامبر» نوشته رسول جعفریان و «رمان محمد(ص)» اثر ابراهیم حسن‌بیگی است که مطالعه آنها به خوانندگان و علاقه‌مندان پیشنهاد می‌شود.

تاريخ درج : 16/05/1395, 03:43
2016-08-06-03-43-10
   
تاريخ درج : 04/05/1395, 03:46
2016-07-25-03-46-37
معرفی 4 کتابِ طرح «کتاب‌خوان ماه» مرداد 1395 معاونت توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور کتاب‌های «دُرّ و صدف»، «خورشید می‌ماند...
تاريخ درج : 28/04/1395, 10:02
بروزشده
2016-07-18-10-02-24
همراه با نشستهای کتاب خوان کتابخانه ای: نشست کتاب خوان کتابخانه ای در کتابخانه نظيري نیشابور از سری نشستهای کتاب خوان کتابخانه ای استان به همت کتابخانه...
تاريخ درج : 21/04/1395, 07:21
بروزشده
2016-07-11-07-21-13
  نام کتاب:  نامه های بلوغ نویسنده: علی صفائی حائری(عین_صاد) ناشر : انتشارات لیله القدر معرفی: نامه های بلوغ (معرفی کتاب، زنگ های پرورشی‌) نامه...
تاريخ درج : 30/03/1395, 10:43
بروزشده
2016-06-19-10-43-16
تاريخ درج : 23/03/1395, 08:29
2016-06-12-08-29-55
حمید سبزواری، شاعر شعرهای مشهور و ماندگار دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، در سن 91 سالگی در بیمارستان آسیای تهران دار فانی را وداع گفت. شعرهای بلند...
تاريخ درج : 23/03/1395, 07:54
بروزشده
2016-06-12-07-54-50
اطلاعیه مهم: ضمن تبريك حلول ماه مبارك رمضان و آرزوي قبولي طاعات و عبادات، به اطلاع مي‌رساند برابر موافقت به عمل آمده، جرايم ديركرد كليه اعضاء...
تاريخ درج : 23/03/1395, 06:51
2016-06-12-06-51-25
مسابقه بزرگ اینترنتی     درماه مبارك رمضان به منظور افزایش آگاهی دینی جامعه ، مسابقه بزرگ و اینترنتی ( نیایش آگاهانه) برگزار می شود.   به گزارش...

اوقات شرعیحاضرین در سایت

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

وضیعت آب و هوا

Cannot get neyshabur location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

شرایط عضویت

  • تکمیل برگ درخواست عضویت
  • پرداخت حق عضویت برای یک سال (30000ریال)
  • تبصره1 : عضویت افراد بازنشسته و تحیت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و مراکز خیریه و جانبازان و خانواده شهدا,کلیه معلولان و خردسالان رایگان می باشد.(5000 ریال جهت صدور کارت دریافت می شود)
  • تبصره 2: کتابداران سازمان های دولتی و دانشجویان رشته کتابداری (کارت دانشجویی), عضویت خانوادگی (حداقل سه نفر),دانش آموزان از مقطع ابتدایی تا راهنمایی مشمول تخفیف نیم بها (50 درصد تخفیف) می باشند.(مبلغ عضویت 20000 ریال می باشد)

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 5

دیروز: 28

این هفته: 115

این ماه : 581

کلی: 12576

درباره كتابخانه

معرفي بخش هاي كتابخانه:

كتابخانه نظيري شامل بخش هاي مخزن مرجع،نشريات، كودك، ديداري شنيداري، كمك درسي، سالن هاي مطالعه مجزاي خواهران و برادران مي باشد.

بخش مخزن

مخزن شامل    14896 عنوان و      18647نسخه كتاب در رده هاي موضوعي (000) كليات، (100) فلسفه و روانشناسي، (200) دين و مذهب، (300) علوم اجتماعي، (400) زبان، (500) علوم خاص، (600) علوم عملي، (700) هنرو سرگرمي، (800) ادبيات، (900) تاريخ و جغرافيا مي باشد.

بخش كودكان

اين بخش در حال حاضر مجموعا داراي 1352     نسخه كتاب در موضوعات داستان هاي قرآني، شعر، داستان  هاي و.... براي گروه هاي سني الف، ب، ج، مي باشد. اين بخش نيز داراي نشريات كودكان، وسايل نقاشي، اسباب بازي و سرگرمي و ... مي باشد.

بخش مرجع

اين بخش داراي  نسخه كتاب شامل انواع فرهنگ هاي فارسي، انگليسي و ...، دايره المعارف هاي عمومي و اختصاصي، كتابشناسي، زندگينامه ها، اطلس ها و ... جهت تحقيق و پژوهش مي باشد.

بخش نشريات

بخش نشريات كتابخانه شامل 41 عنوان مجله در موضوعات مختلف و 7 عنوان روزنامه مي باشد.

بخش ديداري و شنيداري

اين بخش با 100 حلقه لوح فشرده و نرم افزارهاي آموزشي به صورت مجزا آماده ارائه خدمات به اعضائ محترم مي باشد.

بخش كتاب هاي كمك درسي

اين بخش داراي   966 نسخه كتاب كمك درسي در رشته هاي مختلف تحصيلي در مقاطع ابتدايي، راهنمايي، دبيرستان، كارداني و كارشناسي مي باشد.

 

 

 

 

 

تماس با ما

آدرس : خراسان رضوي ، نيشابور ، خيابان سيمتري طالقاني ، كتابخانه نظيري
تلفن : 5143332130
ایمیل :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وب سایت : www.naziripl.ir