پوستر اين چند كتاب براي كودكان

 

 

این چند کتاب را بخوانیم
پیشنهاد مطالعه مجموعه کتاب های قصه گویی کودکان

همزمان با برگزاری دوره پیشرفته آموزشی مهارت قصه گویی برای کتابداران بخش کودک، اداره کل امور فرهنگی نهاد پوستر معرفی مجموعه کتاب های قصه گویی کودکان را منتشر کرد.


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اداره کل امور فرهنگی نهاد همزمان با برگزاری دوره پیشرفته آموزشی مهارت قصه گویی برای کتابداران بخش کودک، اداره کل امور فرهنگی نهاد پوستر معرفی مجموعه کتاب های قصه گویی کودکان را با عنوان «زیر گنبد کبود» منتشر کرده است که علاقه مندان می توانند با مراجعه به کتابخانه های عمومی سراسر کشور این کتاب ها را امانت گرفته و مطالعه کنند.

اداره کل امور فرهنگی نهاد پوستر جدید «این چند کتاب» شامل معرفی هشت عنوان از مجموعه کتاب های قصه گویی کودکان در کتابخانه های عمومی کشور را برای علاقه مندان کتاب و کتابخوانی و اعضای کتابخانه های عمومی منتشر کرده است که در ادامه به اختصار معرفی می شوند:

 

 365  قصه برای شب‌های سال/ مژگان شیخی، رضا کریمی، عطیه سهرابی/ قدیانی

داستان کودک از نظر ساختار و شخصیت‌پردازی کمتر از داستان بزرگسال نیست و جایگاه مخصوص به خود را دارد. از این رو داستان کودک باید با دنیای کودکان ارتباط ساختاری و شخصیتی برقرار کند. در گذشته قصه‌گویی میان ایرانیان بسیار رواج داشت و قصه‌ها و افسانه‌ها توسط پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها سینه‌به‌سینه به نسل‌های بعد منتقل می‌شد. در 80 سال اخیر و با تولید کتاب‌های کودک و نوجوان همچنان نیاز به کتاب‌هایی که داستان‌های کهن و بومی فارسی را بازگوید، احساس می‌شود. کتاب «365 قصه درباره‌ی شب‌های سال» برای والدین کودک، مربیان مهدکودک و محققانی ادبیات کودک مناسب و مفید است.

قصه‌ها با مضامین ایرانی درباره‌ مشکلات، دغدغه‌ها، فرهنگ، آداب و رسوم بچه‌های ایرانی نوشته شده است. برخی از منابع کتاب عبارتند از: گلستان سعدی، هزار و یک شب، شاهنامه‌ فردوسی، مرزبان‌نامه. نویسنده در این کتاب به اندازه یک سال برای هر شب کودکان قصه می‌گوید.

 

 قصه‌ای نو از افسانه/ محمدرضا یوسفی/ انتشارات پیدایش/ دوره 12 جلدی

 

مجموعه کتاب 12 جلدی «قصه‌ای نو از افسانه» نگاهی تازه و دوباره به قصه‌هایی دارد که کودکان قدیم و جدید شاید بارها شنیده‌اند. در این مجموعه، قصه‌ها به شیوه‌ داستان‌گویی مدرن برای مخاطبان نوجوان امروزی بازنویسی شده و قصه‌ها با ماجراهایی تازه و شگفت‌انگیز برای خواننده بازآفرینی شده است. عنوان‌های این مجموعه عبارتند از: ماه پیشونی، سنگ صبور، گل خندان، نخودی، دویدم و دویدم، نمکی، بز زنگوله پا، دختر تارنج و ترنج، خاله سوسکه، نوروز می‌آید، پری غرغرو و راز سیب سرخ.

 در بخشی از کتاب «خاله سوسکه» می‌خوانید:

«خاله سوسکه چند دانه دیگر انگور در دهانش گذاشت. آن‌ها را مزه مزه کرد، خیلی خوشمزه بودند، آن‌ها را خورد و گفت: بهار و تابستان‌، پاییز و زمستان، عمر دور و دراز، بخت پر رمز و راز، می‌روم به همدان، تا شوهر کنم به مش‌رمضان، نان بابا نخورم، جور بابا بکشم. باغبان به آن دور دورها، به کوهی که قله‌اش پر از برف بود نگاه کرد و گفت: از این‌جا تا همدان، دشت و بیابان، رود خروشان، برف و باران، کوه و کوهستان، این همه راه،‌ از زمین تا ماه؟! همین نزدیکی، رعیت شما، من باغبان، با باغ انگور، زن من بشو! خاله سوسکه به باغبان و باغ انگور نگاه کرد. گوش به صدای دلش داد اما چیزی نشنید و گفت: اگر همسرت شوم، وصله تنت شوم، وقتی اخم کنی، غضب کنی، انگار که باغت را به باد داده‌ام، انگار که خرمنت را آتش زده‌ام، آن وقت چه می‌کنی؟ مرا با چه می‌زنی؟»

 

 قصه‌گویی/ به کوشش زهره پریدخت/ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان/ دوره‌ شش جلدی

 

این مجموعه شش جلدی، داستان‌های کوتاه و جذابی را بازآفرینی نموده است. در این قصه‌ها لحظات خیال‌انگیز، نشاط ‌آور و پندآموزی را برای کودکان و نوجوانان تداعی می‌شود. نویسندگان این مجموعه داستان تحلیلی از هر قصه، پیام‌های اخلاقی و سئوالاتی پیرامون آن، در پایان هر قصه بیان کرده اند. بواسطه‌ این کار نکات اصلی و آموزنده‌ داستان برای کودکان و نوجوانان برجسته و موکد می‌شود. در این مجموعه برخی از داستان‌ها ترجمه است و برخی دیگر نوشته یا بازنویسی شده‌اند. در پایان هر داستان نکاتی در رابطه با چگونگی روایت آن بیان شده تا کودکان با آهنگ قصه هم‌آواز شوند و با شخصیت‌های همراهی و همدلی کنند. از دیگر نکات مثبت این مجموعه تصویرگری خانم زهره پریرخ است که باعث صحنه‌سازی و خیال‌پروری برای کودکان است.

عناوین برخی از داستان‌های موجود در این مجموعه عبارتند از: دختر دهقان، آسمان چه رنگ بود؟ ریحانه‌خاتون و پسرش، دو هندوانه و یک نردبان، کفش‌های بازرگان، طولانی‌ترین قصه‌ دنیا، پیرزن و گرگ، غذای پیرزن کوچولو، خرس و روباه، مورچه‌ اشک‌ریزان.

پیام قصه مورچه‌ اشک‌ریزان که باز نوشته یک مثل زیبای ایرانی‌ست این‌ طور آمده است: «این قصه مصداق کامل این نکته است که تا از چیزی مطمئن نشده‌اید، آن را به زبان نیاورید.»

 

 قصه‌هایی برای خواب کودکان/ مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا/ انتشارات پیدایش/ دوره چهار جلدی

 

بهترین قصه‌های کلاسیک و مدرن، واقعی و تخیلی که متناسب با کودکان و خردسالان تألیف، ترجمه و بازنویسی شده‌ است در این مجموعه جمع‌آوری شده است. در این مجموعه به ارزش‌ها و فرهنگ‌های زندگی اشاره شده است. این کتاب برای هر شبی از شب‌های سال برای خردسالان قصه دارد. به منظور آشنایی کودکان ۳ الی ۶ سال با محیط پیرامون‌، ارزش‌ها، رشد فکری، کلامی، عاطفی و پرورش تخیل تدوین شده است. داستان‌های مجموعه از بین افسانه‌های ایرانی، ادبیات کهن، قصه‌های ملل، داستان‌های کلاسیک ترجمه‌ای تشکیل شده است. گروه کارشناسان مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا با دقت بسیار و با توجه به معیارهای فراوانی که در مقدمه کتاب ذکر شده‌اند، داستان‌های این مجموعه را انتخاب کرده‌اند.

این مجموعه، قصه‌هایی‌ست که با معیارهای فرهنگ صلح برای کودکان خردسال تهیه و تنظیم شده است. آشنایی با اقوام، ملیت‌ها و شیوه‌های تفکر مردم دنیا از دیگر اهدافی است که این کتاب‌ به شیوه‌ غیرمستقیم دنبال می‌کند. با این کتاب هر شب تجربه‌ و لذت قصه‌گویی با کودکان را می‌چشید.

 

 قصه ما مثل شد/ محمد میرکیانی/ انتشارات محراب قلم/ دوره ده جلدی

 

«قصۀ ما مثل شد» مجموعه‌ای 10جلدی‌ست که بیانگر آداب، رسوم، باورها و سنت‌های مردم ایران است. هر قصه بازآفرینی ضرب‌المثلی‌ست که در زبان عامیانه مردم رایج است. تصویرگری این مجموعه توسط محمدحسین صلواتیان انجام گرفته و از جمله ویژگی‌های این نوع تصویرگری که مورد استقبال علاقمندان قرار گرفته، تصویرگری سنتی سبک چاپ سنگی دوره قاجار است. تصویرگری بدیع و متفاوتی که در ادبیات کهن و ادبیات عامیانه کمتر مورد استفاده بوده است.  

این کتاب در سال 86 به عنوان کتاب سال از سوی وزارت ارشاد برای نوجوانان انتخاب شد. از آن زمان بارها تجدید چاپ شده و استقبال خوبی از سوی مخاطبان داشته است. قصه مثل‌های این اثر فقط برای سرگرمی نیست؛ چرا که کودکان و نوجوانان با خواندن یا شنیدن آنها باورها، شادی‌ها، غم ها، شکست‌ها و پیروزی‌های مردم این سرزمین بیشتر آشنا می‌شوند.

با اینکه قصه‌ها از منابع گوناگونی نظیر امثال و حکم دهخدا، بوستان و گلستان سعدی، دیوان اشعار پروین اعتصامی، فرهنگ عمید، قند و نمک جعفر شهری و غیره انتخاب شده‌اند پرداخت آنها یکدست و روان و نزدیک به هم است. همچنین موضوع و فضای انتخاب شده مناسب حال و هوای کودک و نوجوان است.

 

 مثل‌ها و قصه‌هایشان/ مصطفی رحماندوست/ محراب قلم/ 350 صفحه

 

مَثَل در ادبیات ما جایگاه ویژه‌ای دارد. هر مثلی به ‌خودی‌ خود تاریخ فشرده‌ای‌ست که مردم امروز را به ریشه‌های فرهنگی گذشته ایشان پیوند می‌زند. مَثَل‌ها بسیار ارزشمندند، زیرا عمری به درازای عمر انسان دارند. هر مثلی تاریخ و قصه‌ شیرینی دارد که از نوع زندگی، باورها و آداب و رسوم نیاکانمان پرده برمی‌دارد. هیچ یک از قصه‌ها ساخته‌ ذهن نویسنده نیست، بلکه بازگویی قصه‌های‌ست که ضرب‌المثلی را پدید آورده‌اند. این مجموعه برای گروه سنی کودک و نوجوان نوشته شده و ریشه‌های مثل‌ها، داستان‌های تمثیلی و افسانه‌ها و قصه‌های کهن ایرانی را با زبانی ساده و شیرین برای کودکان ونوجوانان ایرانی شرح می‌دهد.

رحماندوست در فصلی به نام «حرف اول و آخر» درباره این کتاب‌ها نوشته است: «بچه‌های ما درست مثل آب و غذا به توجه و آرامش نیاز دارند تا در آینده اعتماد به نفس داشته باشند و از پس مشکلات زندگی برآیند. یکی از بهترین راه‌های توجه به بچه‌ها و آرامش دادن به آنها این است که کنارشان بنشینیم و با حوصله برایشان قصه بگوییم و درباره قصه‌ای که شنیده‌اند، گفت و گو کنیم.»

عنوان برخی از 31 داستان منتشر شده دراین مجموعه عبارتند از: کجا خوش است؟ آنجا که دل خوش است، یک آهن هم لازم است، کلاهش پس معرکه است، بگو پای من پنج من حساب کند، آخرش نفهمیدم رفیق منی یارفیق گرگ، تا توی گونی بود سنجد بود و رفت توی چرخ شد قبیده بادوم.

 

 مجموعه قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب/ مهدی آذریزدی/ امیرکبیر

 

مجموعه‌ای 8 جلدی که در 27 سال گردآوری شده و با زبانی قابل فهم برای کودکان و نوجوانان با منابع معتبر ادبیات کهن در کتابخانه‌ها موجود است. مقام معظم رهبری درباره‌ این مجموعه فرموده اند: «کتاب او همان چیزی بود که دنبالش می‌گشتم» و نسبت به نویسنده در جمع نخبگان استان یزد فرمودند: «ایشان یک خلائی را در یک برهه‌ از زمان براى زنجیره‌ى طولانى فرهنگى این کشور پر کردند.»

 آذریزدی اولین نویسنده‌ای است که در ایران به فکر نوشتن داستان برای کودکان و نوجوانان افتاده است. به همین دلیل است که عنوان «پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران» را به او داده‌اند.

در جلد اول کتاب 25 قصه از قصه‌های زیبای کتاب «کلیله و دِمنه» انتخاب و به زبان ساده نوشته شده است. جلد دوم 21 قصه از قصه‌های مرزبان نامه را بازنویسی کرده و منبع داستان‌های جلد سوم سندبادنامه و قابوسنامه است. کتاب «مثنوی معنوی» امروزه در تمام جهان کتابی شناخته شده است که داستان‌های زیبای جلد چهارم را تشکیل می‌دهد. در جلد پنجم 18 قصه‌ی قرآنی که بیشتر آن‌ها قصه‏های پیامبران است، بازنویسی شده است. قصه‌های شیخ عطار در ششمین جلد این مجموعه به زبان ساده و قابل فهم برای نوجوانان نوشته شده و قصه‌های گلستان که از «گلستان» سعدی و کتاب‌های مشابه آن انتخاب شده در جلد هفتم قرار دارد. آخرین جلد از این مجموعه‌ هشت جلدی شامل داستان‌هایی از زندگی چهارده معصوم(علیهم‌السلام) است و سجایای اخلاقی را از سیره الگوهایی برتر همچون اولیای الهی بیان می‌کند.

 

 مجموعه کتاب‌های نارنجی/ مجموعه‌ نویسندگان/ انتشارات قدیانی/ دوره 52 جلدی

 

مجموعه «کتاب‌های نارنجی» از جمله کتاب‌های انتشارات قدیانی‌ست که توسط فریبا کلهر، سرور کتبی و فروزنده خداجو، سه نویسنده مطرح حوزه کودک و نوجوان، نوشته شده است. این مجموعه شامل قصه‌هایی برای کودکان ۶ تا۱۰ سال است.

 هر کتاب شامل هفت قصه با تصاویری رنگی و زیباست که توسط بیش از 30 هنرمند تصویرسازی شده است. تصاویر زیبا و رنگی کتاب‌ها به کودکان در برقراری ارتباط هر چه بهتر با فضای داستان‌ها کمک می‌کند. کتاب‌های نارنجی در 52 جلد برای 52 هفته سال منتشر شده و هر مجموعه آن شامل هفت قصه است.

این داستان‌ها از جهت تعداد به گونه‌ای منتشر شده‌اند که پدر و مادرها می‌توانند هر روز کودکانشان را با داستانی خواندنی سرگرم کنند. هر جلد از کتاب‌های این مجموعه برای یک هفته در نظر گرفته شده‌اند و مجموعه کامل آنها یک سال را در بر می‌گیرد.

از جمله ویژگی‌های این مجموعه ایرانی بودن هر 365 قصه‌ است. داستان‌هایی که هریک از آنها در حال و هوا و موقعیت‌های متفاوتی شکل گرفته‌اند. قصه‌هایی که گاهی زندگی پرنده‌ها و دیگر ساکنان جنگل و گاهی گوشه‌‌ای از زندگی اشیایی همچون میز و صندلی را به تصویر می‌کشد.

نام برخی از عناوین کتاب‌های این مجموعه عبارتند از: مهمانی خانم غازه، لحاف ننه سرما، سنجابی که با دمش گردو می شکست، قابلمه‌ای که خسته شد و کبریتی که رئیس آشپزخانه بود.

تاريخ درج : 16/05/1395, 03:43
2016-08-06-03-43-10
   
تاريخ درج : 04/05/1395, 03:46
2016-07-25-03-46-37
معرفی 4 کتابِ طرح «کتاب‌خوان ماه» مرداد 1395 معاونت توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور کتاب‌های «دُرّ و صدف»، «خورشید می‌ماند...
تاريخ درج : 28/04/1395, 10:02
بروزشده
2016-07-18-10-02-24
همراه با نشستهای کتاب خوان کتابخانه ای: نشست کتاب خوان کتابخانه ای در کتابخانه نظيري نیشابور از سری نشستهای کتاب خوان کتابخانه ای استان به همت کتابخانه...
تاريخ درج : 21/04/1395, 07:21
بروزشده
2016-07-11-07-21-13
  نام کتاب:  نامه های بلوغ نویسنده: علی صفائی حائری(عین_صاد) ناشر : انتشارات لیله القدر معرفی: نامه های بلوغ (معرفی کتاب، زنگ های پرورشی‌) نامه...
تاريخ درج : 30/03/1395, 10:43
بروزشده
2016-06-19-10-43-16
تاريخ درج : 23/03/1395, 08:29
2016-06-12-08-29-55
حمید سبزواری، شاعر شعرهای مشهور و ماندگار دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، در سن 91 سالگی در بیمارستان آسیای تهران دار فانی را وداع گفت. شعرهای بلند...
تاريخ درج : 23/03/1395, 07:54
بروزشده
2016-06-12-07-54-50
اطلاعیه مهم: ضمن تبريك حلول ماه مبارك رمضان و آرزوي قبولي طاعات و عبادات، به اطلاع مي‌رساند برابر موافقت به عمل آمده، جرايم ديركرد كليه اعضاء...
تاريخ درج : 23/03/1395, 06:51
2016-06-12-06-51-25
مسابقه بزرگ اینترنتی     درماه مبارك رمضان به منظور افزایش آگاهی دینی جامعه ، مسابقه بزرگ و اینترنتی ( نیایش آگاهانه) برگزار می شود.   به گزارش...

اوقات شرعیحاضرین در سایت

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

وضیعت آب و هوا

Cannot get neyshabur location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

شرایط عضویت

  • تکمیل برگ درخواست عضویت
  • پرداخت حق عضویت برای یک سال (30000ریال)
  • تبصره1 : عضویت افراد بازنشسته و تحیت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و مراکز خیریه و جانبازان و خانواده شهدا,کلیه معلولان و خردسالان رایگان می باشد.(5000 ریال جهت صدور کارت دریافت می شود)
  • تبصره 2: کتابداران سازمان های دولتی و دانشجویان رشته کتابداری (کارت دانشجویی), عضویت خانوادگی (حداقل سه نفر),دانش آموزان از مقطع ابتدایی تا راهنمایی مشمول تخفیف نیم بها (50 درصد تخفیف) می باشند.(مبلغ عضویت 20000 ریال می باشد)

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 9

دیروز: 38

این هفته: 72

این ماه : 435

کلی: 11745

درباره كتابخانه

معرفي بخش هاي كتابخانه:

كتابخانه نظيري شامل بخش هاي مخزن مرجع،نشريات، كودك، ديداري شنيداري، كمك درسي، سالن هاي مطالعه مجزاي خواهران و برادران مي باشد.

بخش مخزن

مخزن شامل    14896 عنوان و      18647نسخه كتاب در رده هاي موضوعي (000) كليات، (100) فلسفه و روانشناسي، (200) دين و مذهب، (300) علوم اجتماعي، (400) زبان، (500) علوم خاص، (600) علوم عملي، (700) هنرو سرگرمي، (800) ادبيات، (900) تاريخ و جغرافيا مي باشد.

بخش كودكان

اين بخش در حال حاضر مجموعا داراي 1352     نسخه كتاب در موضوعات داستان هاي قرآني، شعر، داستان  هاي و.... براي گروه هاي سني الف، ب، ج، مي باشد. اين بخش نيز داراي نشريات كودكان، وسايل نقاشي، اسباب بازي و سرگرمي و ... مي باشد.

بخش مرجع

اين بخش داراي  نسخه كتاب شامل انواع فرهنگ هاي فارسي، انگليسي و ...، دايره المعارف هاي عمومي و اختصاصي، كتابشناسي، زندگينامه ها، اطلس ها و ... جهت تحقيق و پژوهش مي باشد.

بخش نشريات

بخش نشريات كتابخانه شامل 41 عنوان مجله در موضوعات مختلف و 7 عنوان روزنامه مي باشد.

بخش ديداري و شنيداري

اين بخش با 100 حلقه لوح فشرده و نرم افزارهاي آموزشي به صورت مجزا آماده ارائه خدمات به اعضائ محترم مي باشد.

بخش كتاب هاي كمك درسي

اين بخش داراي   966 نسخه كتاب كمك درسي در رشته هاي مختلف تحصيلي در مقاطع ابتدايي، راهنمايي، دبيرستان، كارداني و كارشناسي مي باشد.

 

 

 

 

 

تماس با ما

آدرس : خراسان رضوي ، نيشابور ، خيابان سيمتري طالقاني ، كتابخانه نظيري
تلفن : 5143332130
ایمیل :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وب سایت : www.naziripl.ir